а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надише

(се) надишат
Вид збор: Глагол, свршен
Помине доволно или многу време дишејќи нешто.
Англиски: breathe
Примери:
Се надишавме разни испарувања.
Избегавме малку од градот да се надишеме свеж воздух.
Изведенки
надишува несв.
(се) надишуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи