а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надитри

надитрат
Вид збор: Глагол, свршен
Се покаже поитар од некого, со итрина добие нешто.
Англиски: dupe
Примери:
Го надитрил и му ги зел парите.
Изведенки
1. надитрува несв.
надитруваат
Се натпреварува со некого во итрина.
Пример: Откако ги има на земјава, мачорот и глушецот се надитруваат.
2. надитрување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи