а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надигра

надиграат
Вид збор: Глагол, свршен
Победи некого со подобра игра.
Употреба: Спорт
Примери:
Гостите ја надиграа екипата на домаќинот во сите дисциплини.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи