а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надзор

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3561
1. Постојано надзирање, cледење, надгледување, контрола над нешто.
Англиски: supervision Албански: mbikqyerje, inspektim
2. Службен орган, лице или група лица што вршат надзирање.
Англиски: inspection Албански: inspeksion
Употреба: Административен термин
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК