а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надземе

надземат
Вид збор: Глагол, свршен
Земе повеќе отколку што треба, отколку што е определено.
Англиски: take
Изведенки
1. надзема несв.
надземаат
2. надземање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи