а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надземен

надземниот
Вид збор: Придавка
1. Што се наоѓа на површината на земјата или над земјата.
Англиски: overground
Примери:
Надземна инсталација.
Надземни делови на растенијата.
2. Што не е од животот на земјата, од овој свет.
Англиски: supernatural
Примери:
Во него имаше некоја таинствена, надземна сила.
Неговиот свет е полн со некои магиски духови и надземни демони.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи