а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надзборува

надзборуваат
Вид збор: Глагол, свршен
Назборува, накаже повеќе од некого, надмине некого во зборување.
Примери:
Него никој не може да го надзборува.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи