а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наджние

наджнијат
Вид збор: Глагол, свршен
Ожние повеќе од некого, натпревари некого во жниење.
Англиски: harvest
Употреба: Земјоделство
Изведенки
1. наджнива несв.
наджниваат
2. наджнивање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи