а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надживее

надживеат
Вид збор: Глагол, свршен
Живее подолго од некого или од траењето на нешто.
Англиски: survive
Примери:
Надживеал мнозина што се надевале да го наследат.
Ги надживеа сите премрежиња.
Изведенки
1. надживува несв.
надживуваат
2. надживување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи