а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надесно

Вид збор: Прилог
На десна страна, во десна насока.
Англиски: right
Примери:
Улицата свртува надесно.
Сврти се надесно.
Налево зјаеше пештера, надесно се креваа големи карпи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи