а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надене

наденат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Набоде, закачи на остар предмет.
Англиски: skewer, prick Албански: ngul
Примери:
Го надена месото на ражен.
Се мачеше да ја надене маслинката со вилушка.
2. (се надене) Се набоде, се закачи на нешто.
Англиски: pin Албански: ngulet
Примери:
На летвата имало шајка, па се наденал на неа.
Изведенки
1. наденува несв.
(се) наденуваат
2. наденување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи