а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надеж

мн. надежи
Вид збор: Именка, женски род
1. Душевна состојба на очекување, на верување дека ќе се случи, ќе се исполни тоа што се очекува.
Англиски: hope Албански: shpresë
Примери:
Надеж за подобро здравје.
Надеж за голема добивка.
Има надеж.
Изгуби надеж.
последна надеж
лажна надеж
2. Нешто што треба да го исполни очекувањето.
Англиски: hope Албански: shpresë
Примери:
Ти си нашата надеж.
Младите се надеж на нашиот спорт.
Изрази
Надежта последна умира.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи