а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надебели

надебелат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи нешто да биде подебело.
Примери:
Надебели ги буквите, подобро да се читаат.
Изведенки
надебелува несв.
надебелуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи