а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наддаде

наддадат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Даде повеќе отколку што треба, отколку што е определено.
Албански: shtoj
Примери:
Му наддадов некој денар.
2. Даде повеќе отколку што дал некој друг, обично при наддавање.
Англиски: outbid Албански: htoj, tejkaloj
3. (се наддаде) Се издаде, се подаде нанапред.
Англиски: stick out Албански: hedh përpara
Примери:
Очите исплашено се наддадоа од глобовите.
Од устата вечно и се блееја два горни наддадени заба.
Ридот се издолжил, а она најгоре се наддало како стреа.
Изведенки
наддава несв.
(се) наддаваат
Израз: (се наддава) Учествува во наддавање.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи