а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наддаден

наддадениот
Вид збор: Придавка
Што е продолжен.
Англиски: standing out
Примери:
Се засолниле под една наддадена стена.
Имаше црна косичка спуштена по наддаденото чело.
Ги испрчи своите наддадени гради.
Изведенки
наддаденост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи