а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наддавање

мн. наддавања
Вид збор: Именка, среден род
1. (глаг. им.) наддаде
Англиски: bid Албански: tejjap
2. Јавна продажба преку нудење повисока цена од страна на заинтересираните, лицитација.
Англиски: bid Албански: licitm
Примери:
На последните две наддавања купил три уметнички слики.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи