а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надгледува

надгледуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Врши надзор, чува, проверува безбедност, однесување при работата и др.
Англиски: supervise Албански: mbikqyr
Примери:
Лично ги надгледуваше и затворениците и нивните чувари.
Го надгледуваше извршувањето на задачите.
Изведенки
1. надгледа св.
надгледаат
2. надгледување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи