а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надгласува

мн. вршидби
Вид збор: Глагол, несвршен
(се надгласува, само мн.) Се натпреваруваат во гласање, прегласуваат.
Англиски: compete by voting
Примери:
Не можат да решат, само се надгласуваат.
Изведенки
надгласување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи