а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надвјаса

надвјасаат
Вид збор: Глагол, свршен
Со вјасање надмине, измине некого, во вјаcање натпревари.
Англиски: overtake
Употреба: Разговорно
Примери:
Тие ги надвјасуваат поповите, владетелите, неправдата, лажните идоли и се соочуваат со „праведниот бог“, лице в лице. [извор]
Изведенки
1. надвјасува несв.
надвјасуваат
2. надвјасување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи