а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надворштиње

Вид збор: Именка, множина
1. Болест што се добива, според народното верување, од лоши духови кога ноќе ќе се нагази на некое нивно место.
Албански: shkelje, ograk
2. Лоши духови.
Албански: shpirt i keq
FlexiMac
 менување на македонски глаголи