а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надворешно

Вид збор: Прилог
од надвор
Англиски: outside
Примери:
Тие надворешно не се разликуваат.
Надворешно добро изгледа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи