а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надворешност

(едн.) надворешноста
Вид збор: Именка, женски род
Тоа што е од надвор.
Англиски: appearance
Примери:
Неговата надворешност не влеваше многу доверба.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи