а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надворешнополитички

надворешнополитичкиот
Вид збор: Придавка
Што е поврзан со надворешната политика.
Употреба: Политика
Примери:
Нашите стратегиски надворешнополитички цели се јасни.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи