а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надвладее

надвладеат
Вид збор: Глагол, свршен
Совлада некого, дојде до надмоќ, до превласт над некого, над нешто.
Англиски: overwhelm
Примери:
Најпосле туѓинецот беше надвладеан.
Набргу сонот ги надвладеа.
Надвладеа љубовта кон детето, па мораше да се врати.
Болката со ништо не можеше да ја надвладее.
Изведенки
1. надвладува несв.
надвладуваат
2. надвладување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи