а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надвикува

надвикуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. надвика
Албански: mund me zë
2. (се надвикува) Се натпреварува во викање, вика посилно од друг.
Албански: bërtet më shumë se tjetri
Примери:
Продавачите на весници се надвикуваа.
Пеат и се надвикуваат.
Изведенки
надвикување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи