а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надвика

надвикаат
Вид збор: Глагол, свршен
Со викање надвие некого или нешто (врева, глас).
Примери:
Сфати дека не може да ги надвика сите.
Неговиот глас никој не можеше да го надвика.
Неговиот силен глас ја надвика вревата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи