а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надве-натри

Вид збор: Прилог
Набрзина, на брза рака, како било.
Примери:
Го здипли надве-натри чаршафот.
Се изми надве-натри колку да се расони.
Се облече надве-натри и излезе.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи