а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надвечерје

мн. надвечерја
Вид збор: Именка, среден род
Времето непосредно спроти некој настан, ден, празник и др.
Англиски: eve
Примери:
Во надвечерјето на војната.
Во надвечерјето на востанието.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи