а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надведе

(се) надведат
Вид збор: Глагол, свршен
Се наведе над нешто, се надвисне.
Англиски: lean
Примери:
Се надведе над бунарот да види колку е длабок.
Се надведе над болниот.
Изведенки
1. надведува несв.
(се) надведуваат
2. надведување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи