а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надбрзува

надбрзуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Брза повеќе од друг.
Англиски: overspeed Албански: tejkalon
Примери:
Тој сите ги надбрзува.
2. (се надбрзува) Се натпреварува во брзање, во брзо одење и сл.
Албански: garon në ecje të shpejt
Изведенки
надбрзување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи