а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надбори

надборат
Вид збор: Глагол, свршен
Победи во борење.
Англиски: overwhelm
Примери:
Во натпреварот со борење го надборил, а со вино го напоил.
Изведенки
надборува несв.
надборуваат
Се натпреварува во борење.
Пример: Успешно се надборува.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи