а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надбодинува

надбодинуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Натрча во коњска трка.
Албански: garon në lojra me kuaj
2. (се надбодинува) Се натпреварува во коњска трка, во бодинање.
Албански: garon në lojra me kuaj
Изведенки
надбодинување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи