а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надбискуп

мн. надбискупи
Вид збор: Именка, машки род
Прв бискуп во една католичка црковна провинција, поглавар на надбискупија.
Англиски: archbishop
Употреба: Религија
Изведенки
надбискупски прид.
надбискупскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи