а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надбие

надбијат
Вид збор: Глагол, свршен
Победи во бој, во борба.
Англиски: overcome
Примери:
И по три дена силни борби никој не можел да надбие.
Изведенки
1. надбива несв.
надбиваат
2. надбивање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи