а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надари

надарат
Вид збор: Глагол, свршен
Даде дарба, талент некому.
Англиски: bless
Примери:
Господ го надарил за се.
Природата го надарила со смисла за хумор.
Изведенки
1. надарува несв.
надаруваат
2. надарување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи