а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надалеку

Вид збор: Прилог
На голема далечина, многу далеку.
Англиски: widely
Примери:
Селата се надалеку едно од друго.
Надалеку прочуен.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи