а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нагруби

нагрубат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи нешто да биде грубо.
Англиски: disfigure
Примери:
И ја нагрубил ликата.
Го нагрубиле неговиот човечки лик.
Му се обрати со зборови што го нагрубуваат јазикот.
Изведенки
1. нагрубува несв.
нагрубуваат
2. нагрубување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи