а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нагледен

нагледниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 27961
1. очевиден, јасен, разбирлив
Англиски: obvious
Примери:
нагледна шема, нагледен пример
2. Што е достапен на сетилата, што дава можност да се види, да се покаже.
Англиски: visible
Примери:
нагледна настава, нагледни средства
нагледно стопанство
Изведенки
1. нагледно прил.
Пример: Нагледно им го претстави материјалот за кој зборуваше.
2. нагледност ж.