а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нагласок

мн. нагласоци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17716
1. Истакнување на слог при изговор со акцент.
Англиски: accentuation
Употреба: Лингвистика
2. Посебен начин на изговор.
Англиски: accentuation
Употреба: Лингвистика
3. Посебно значење или истакнување на предмет, идеја, факт.
Англиски: emphasize
Употреба: Преносно значење
Примери:
Нагласокот е на инвестициите.