а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нагласка

мн. нагласки
Вид збор: Именка, женски род
Нагласување, истакнување, давање важност, давање предност на нешто.
Англиски: accent
Примери:
Авторот посебна нагласка стави на проблемот на сиромаштијата.
Во песната доминира емоционална нагласка.
Главната нагласка е ставена на ветувањето дека мртвите ќе воскреснат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи