а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нагладува

(се) нагладуваат; нагладувал
Вид збор: Глагол, свршен
Помине во гладување определено време, долго време.