а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наглави

наглават
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 49244
1. Доплете стапала на чорапи.
Албански: thur thembër çorapë
2. Стави огламник, јарем на добиток.
Англиски: yoke Албански: vë zgjedhë
3. Глави повеќемина на работа.
Англиски: hire Албански: shti në punë
Примери:
Наглавија овчари, козари, аргати да им работат.
Изведенки
1. наглавува несв.
наглавуваат
2. наглавување ср.
глаг. им.