а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наглавечки

Вид збор: Прилог
Наопаку, испревртено, како избезумен.
Англиски: head first
Примери:
Прашањето е поставено наглавечки.
Од собата истрча наглавечки.
Изведенки
наглавечки прид.
наглавечко
Пример: Наглавечко влетување во нова состојба.