а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нагизди

нагиздат; нагиздил; нагизден
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 32576
1. накити, украси
Англиски: adorn Албански: stolis
Примери:
Ја облекле, ја нагиздиле како невеста.
2. (се нагизди) се накити, се украси
Англиски: decorate Албански: stilisem, zbukurohem
Примери:
Што дека има кога не умее да се нагизди како што треба.
Изведенки
1. нагиздува несв.
(се) нагиздуваат
2. нагиздување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК