а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нагизди

нагиздат
Вид збор: Глагол, свршен
1. накити, украси
Англиски: adorn Албански: stolis
Примери:
Ја облекле, ја нагиздиле како невеста.
2. (се нагизди) се накити, се украси
Англиски: decorate Албански: stilisem, zbukurohem
Примери:
Што дека има кога не умее да се нагизди како што треба.
Изведенки
1. нагиздува несв.
(се) нагиздуваат
2. нагиздување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи