а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нагаѓа

нагаѓаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 12440
1. нагоди, нагодува
Англиски: adjust Албански: supozoj
2. Претпоставува, се досетува, се обидува да открие, да дознае без доволно податоци.
Англиски: guess Албански: paramendoj, supozoj
Примери:
Сешто луѓето нагаѓаа, мачејќи се да ја дознаат вистината за пожарот.
Жените нагаѓаа кој можел да го убие тој добар човек.
Нагаѓавме и гатавме, понекогаш и ќе погодевме.
Изведенки
нагаѓање ср.
глаг. им.