а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нагалено

Вид збор: Прилог
Ранг: 11991
1. Од милост, од голема љубов.
Англиски: lovingly
Примери:
Името му е Александар, ама нагалено го викаат Аце.
2. Милно, со милост.
Англиски: lovingly
Примери:
Детето се насмеа, сите нагалено го погледнаа.
Мајката нагалено му зборуваше.