а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нагазиште

мн. нагазишта
Вид збор: Именка, среден род
1. Место каде што, според народното верување, ако се нагази, може да се добие некоја болест.
Албански: shkelje, ograk
2. Нагазување на такво место.
Албански: shkelje, ograk
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК