а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

навтера

навтераат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Со туркање втера.
Англиски: push Албански: fus, shtyj
2. Со сила, со притисок втера многу нешта (во торба, куфер и др.)
Англиски: force Албански: fus, trus
3. (се навтера) Влезе, се напика каде што нема место или каде што не е пожелен.
Англиски: push Албански: futem
Изведенки
1. навтерува несв.
(се) навтеруваат
2. навтерување ср.
глаг. им.