а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

навтаса

навтасаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 35346
1. Достигне определена возраст за нешто, неопходен развој, зрелост.
Англиски: reach Албански: arrij, bëj
Употреба: Разговорно
Примери:
Децата навтасаа за училиште.
Грозјето навтаса.
Тестото навтасало.
2. Стигне, пристигне некого, нешто.
Англиски: reach Албански: arrij
Употреба: Разговорно
Примери:
Одвај го навтасавме.
3. (се навтаса) Сретне, стигне еден со друг.
Англиски: meet Албански: takoj, arrij
Употреба: Разговорно
Примери:
Се навтасавме на мостот.
Изведенки
1. навтасува несв.
(се) навтасуваат
2. навтасување ср.
глаг. им.